7 Nisan 2020 Sağlık Bakanı Açıklamaları [Toplum Bilimi Kurulu, Yeni Hastaneler ve Diğer Detaylar]

Hastalığa karşı daha iyi organize olabilmek için bazı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplumsal konularda alınacak tavsiye kararlarına, yapılacak yönlendirmelere gerek duyuyoruz. Bu amaçla TOPLUM BİLİMLERİ KURULU adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Uygulama dünyada bir ilktir.

Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık. İLAÇ TEDAVİSİNE ERKEN BAŞLAMAMIZIN bunda büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Biz, ilk bulgularımıza dayanarak, ilacı erkenden temin edip, kullanmaya başladık. Şimdi birçok ülke aynı ilacı temin etme uğraşı veriyor.

AÇILACAK İKİ YENİ HASTANE var. Her odada birer yatak olmak üzere biner odalı hastaneler şeklinde planlandılar. Biri Atatürk Havalimanı’nda, diğeri Sancaktepe’de kuruluyor. Ameliyathaneleri de olacak. Her oda gerektiğinde yoğun bakım odasına çevrilecek. Hastaneler kalıcı olacak.

ŞEHİR HASTANELERİMİZ, izolasyonun zorunlu, yoğun bakım ihtiyacının yüksek olduğu bu hastalıkta bize büyük olanaklar sunuyor. Bu hastanelerimiz, HER ODANIN BİR YOĞUN BAKIM ODASINA DÖNÜŞEBİLECEĞİ teknik altyapıya sahip. Sistem, dünyada nadirdir.

Vakaları, vaka teması olanları, şüpheli vakaları takip etmek için kullanımı zorunlu bir APLİKASYON geliştirdik. Evde izolasyon kuralına uyulup uyulmadığını tespit edeceğiz. İzolasyon ihlalinin yaptırımı olacak. Sistem bir iki gün içinde devreye girecek.

AŞI ÇALIŞMALARI İÇİN öncelikle başarılması gereken, virüsün izole edilmesiydi. İki bilim adamımız bunu başarmış durumdalar. Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. AYKUT ÖZDARENDELİ Hocamızı, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. AYKUT ÖZKUL Hocamızı halkımız adına kutluyorum.

Terör, acılı günlerimizi fırsat bildi. Diyarbakır’ımızın Kulp ilçesinde orman işçisi beş vatandaşımız, sabah erken saatte işe giderken PKK tarafından şehit edildi. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. HAYAT DAİMA GALİP GELİR, HAYATA KIYAN YENİLİR.

Değerli vekillerim, Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi ile 1 milyon 100 bini aşkın sağlık personelimize güvence sunma hazırlığında olan Yüce Meclisimize şükran borçluyuz. Teklifin istisnasız her vekilimizin desteği ile en kısa sürede yasalaşacağına inanıyoruz.

07
Nis
2020

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*